POGP na Stacji Paliw

1.6.2023

W dniach 17-19 maja 2023 r. odbyła się w Warszawie 28. edycja organizowanych przez Polską Izbę Paliw Płynnych Międzynarodowych Targów Stacja Paliw. Po raz pierwszy ich częścią była strefa dla branży gazowej, GasTechExpo. Zespół i członkowie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wzięli w targach aktywny udział - jako wystawcy oraz organizatorzy wydarzeń towarzyszących.

W targach Stacja Paliw bierze co roku udział ok. 100 wystawców i ok. 4 000 odwiedzających. Podobnie było i tym razem, choć w 2023 r. branża gazowa była szczególnie szeroko reprezentowana. Po raz pierwszy w historii Targów Stacja Paliw stworzono bowiem specjalną strefę dla firm z branży branży paliw gazowych (LPG, CNG, LNG, czy wodoru). Swoją ofertę zaprezentowali także członkowie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego: Chemet SA, FAS Poland, GOK Regler und Armaturen, Hexagon Ragasco AS, IPS SYSTEM oraz Vitkovice Milmet SA.

Drugiego dnia Targów odbyło się spotkanie Women in LPG Polska, organizowane przez działającą w ramach World LPG Association sieć Women in LPG (Kobiety w LPG) spotkanie było częścią podejmowanych od 2022 r. zorganizowanych działań mających na celu aktywizację kobiet w branży LPG. Spotkanie to okazało się doskonałą okazją do podzielenia się wiedzą, doświadczeniami i inspiracją. W Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wierzymy, że wspieranie i promowanie kobiet na naszym rynku jest kluczowe dla dalszego rozwoju i sukcesu branży.

Polska Organizacja Gazu Płynnego zorganizowała także sesję tematyczną pt. Alternatywne paliwa w transporcie, w ramach której o perspektywach LPG w transporcie mówili Bartosz Kwiatkowski, Paweł Baranowski, Bartosz Czubała oraz Maciej Prośniewski.

Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny POGP, przedstawił perspektywy regulacji z pakietu Fit for 55, jakie czekają branżę samochodową w najbliższej przyszłości - w szczególności objęcie transportu drogowego systemem handlu uprawnieniami do emisji, uchwalony zakaz wprowadzania na rynek po 2035 r. samochodów osobowych z napędem spalinowym i normę Euro 7. Paweł Baranowski, menedżer ds. marketingu w Grupie Renault, opowiedział o roli, jaką samochody zasilane autogazem grają w strategii marki Dacia oraz o dużej popularności tego niedocenianego paliwa. Bartosz Czubała, dyrektor handlowy Prins Autogaz, barwnie zaprezentował walory cenowe i ekologiczne LPG w transporcie. Prezentacje producenta samochodów oraz instalacji autogazowych oszacowały koszty eksploatacyjne samochodów zasilanych autogazem na 60% kosztów jazdy na benzynie. Maciej Prośniewski, dyrektor Gazeo.pl, postawił tezę o renesansie LPG w Europie. W obliczu kryzysu energetycznego w 2022 r. sprzedaż pojazdów zasilanych autogazem w Europie wzrosła w tempie dwucyfrowym, a liderami wzrostu okazały się Włochy i Francja. Do ubiegłorocznego sukcesu autogazu w Europie przyczyniły się także lokalne regulacje dotyczące stref czystego transportu, które w Europie Zachodniej traktują napęd gazowy jako niskoemisyjny.

Jak co roku, dziękujemy organizatorom za znakomitą atmosferę i okazję do ekspozycji oferty naszych firm.

Prezentację wprowadzającą do sesji Alternatywne paliwa w transporcie można pobrać tutaj.