POGP gościem podcastu Uwaga, wodór

3.10.2022

O roli jaką w transformacji energetycznej może odegrać gaz płynny dla podcastu Uwaga, wodór opowiada Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

W najnowszym odcinku podcastu Uwaga, wodór przedstawiciel POGP opowiada o rynku gazu płynnego w Polsce i jego przyszłości. W obliczu wojny i kryzysu energetycznego w Europie znany trylemat energetyczny - bezpieczeństwo dostaw, źródło pochodzenia energii oraz jej koszt - stał się nieskończenie trudniejszy. Dodatkowo, w przypadku Polski, kraju borykającego się z wyzwaniem cywilizacyjnym jakości powietrza i rosnącym rozwarstwieniem majątkowym, odpowiedzi na pytanie o pożądany miks energetyczny mają szczególne staczenie.

Czy w obliczu kryzysu energetycznego i klimatycznego rozwiązaniem mogą być zielone paliwa pod postacią gazów płynnych, takich jak bioLPG, bioLNG czy dimetyloeter? Czy można sobie pozwolić na lekceważenie potencjału redukcji emisji w transporcie drogowym reprezentowanego przez 3 mln samochodów zasilanych autogazem? Jak gaz płynny wpisuje się w koncepcję spółdzielni i klastrów energetycznych jako uzupełnienie technologii elektrycznych? Na te pytania stara się odpowiedzieć Bartosz Kwiatkowski.

Więcej o roli gazu płynnego dla obszarów słabo zurbanizowanych można znaleźć na stronie Rural Futures.