Wystartował polski oddział Women in LPG (WINLPG)

8.12.2022

8 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie polskiego oddziału międzynarodowej platformy wsparcia kobiet w branży LPG – Women in LPG Polska, prowadzonej pod egidą World LPG Association.

Polski oddział stał się 9. działającym w ramach międzynarodowej sieci WINLPG, a pierwszym w Unii Europejskiej. Podobne filie działają już m.in. w USA, Indiach, RPA, Turcji czy Brazylii.

Inauguracja odbyła się w siedzibie spółki Gaspol SA, której prezes Ewa Gawryś - Osińska, objęła wydarzenie swoim patronatem. W wydarzeniu wzięły udział przedstawicielki 10 firm sektora gazu płynnego oraz Alison Abbott i Nikki Brown z World LPG Association.  

Struktura kadrowa branży LPG w ostatnich latach zmieniła się i coraz częściej kluczowe stanowiska kierownicze zajmowane są przez kobiety. Sektor energetyczny to jednak wciąż świat zdominowany przez mężczyzn. Jak wynika z relacji uczestniczek spotkania, pomimo zachodzącej zmiany percepcji roli kobiet w biznesie, mierzą się one wciąż z uprzedzeniami i stereotypami.

Dążmy do stanu, w którym nie będziemy musieli stawiać sobie parytetów ilościowych kobiet i mężczyzn w radach nadzorczych. Czekamy na czasy, kiedy to posiadane kompetencję będą decydować o zatrudnieniu, a nie płeć, wiek czy kolor skóry.

powiedziała Nikki Brown, w przeszłości Dyrektor Zarządzająca Cavagna Group w Wielkiej Brytanii, a obecnie liderka programu Women in LPG.

Uczestniczki spotkania poświęciły jego istotną część na omówienie praktyk panujących w biznesie, z którymi się zetknęły. Ewa Gawryś-Osińska mówiła:

Byłam pierwszą kobietą dyrektorem marketingu w spółce, pierwszą prezes, pierwszą przewodniczącą Polskiej Organizacji Gazu Płynnego… Jednak dochodziłam do tych stanowisk jako profesjonalistka, kompetentna liderka i ekspert branżowy, dlaczego miałby to przesłaniać fakt bycia pierwszą kobietą na danym stanowisku?

Spotkanie pozwoliło na zebranie opinii uczestniczek co do sformułowania kierunków i zadań dla WINLPG Polska, które w najlepszy sposób pozwolą na osiągnięcie celów przyświecających inicjatywie.

Często same się ograniczamy, cenzurując własne pomysły ze względów kulturowych lub braku pewności siebie.

- skomentowała wybrana na koordynatorkę projektu Aleksandra Kołakowska. Wymiana najlepszych praktyk na poziomie krajowym oraz międzynarodowym ma tę sytuację zmienić i służyć wzmocnieniu branżowej pozycji kobiet.

Dołączenie do WINLPG Polska wymaga jedynie zgłoszenia do koordynatorki projektu. Członkostwo jest bezpłatne, a do udziału zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane problematyką równouprawnienia w branży, tak z sektora prywatnego, jak publicznego i samorządowego. Członkinie będą otrzymywać informacje o planach działań oddziału krajowego oraz inicjatywach podejmowanych przez inne oddziały międzynarodowe.

Więcej informacji o inicjatywie WINLPG można znaleźć na stronie World LPG Association.

Zapraszamy do kontaktu:

Aleksandra Kołakowska, Koordynator WINLPG Polska

Informacja w wersji do pobrania