Za miesiąc Kongres w Katowicach
25.4.2025
W dniach 20–22 maja 2025 r. w Katowicach odbędzie się Europejski Kongres Gazu Płynnego (European Liquid Gas Congress – ELGC). To największe w Europie wydarzenie branży LPG w 2025 roku, organizowane przez Liquid Gas Europe – po raz pierwszy w Polsce. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o przyszłości gazów płynnych w kontekście transformacji energetycznej, nowych regulacji, nowoczesnych technologii oraz roli rynku Europy Środkowo-Wschodniej.
Zapraszamy do udziału w Europejskim Kongresie Gazu Płynnego ELGC2025, organizowanym przez Liquid Gas Europe, który odbędzie się 20–22 maja 2025 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dla branży LPG w Europie Kongres to największa w tym roku impreza konferencyjno-targowa w Europie. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 1 400 uczestników, 110 wystawców i sponsorów oraz ponad 40 prelegentów. Reprezentowanych będzie ponad 390 organizacji z Europy i świata, co podkreśla międzynarodowy wymiar Kongresu.
Kongres ma swoje korzenie w utworzeniu Europejskiego Stowarzyszenia LPG (AEGPL) w 1968 roku. Stowarzyszenie zostało założone w Paryżu, we Francji, jako wspólny wysiłek krajowych stowarzyszeń LPG z różnych krajów europejskich, które uznały wartość połączenia sił w celu promowania wspólnych interesów. Inauguracyjny Kongres odbył się w 1971 r. dając początek wydarzeniu, które stało się coroczną tradycją w europejskiej branży LPG.
Przez prawie pięć dekad Europejski Kongres Gazu Płynnego był organizowany przez AEGPL. W tym czasie Kongres stał się kamieniem węgielnym dla europejskiego przemysłu gazu płynnego, gromadząc uczestników z całego kontynentu i spoza niego. Charakterystyczną cechą wydarzenia od samego początku była rotacja pomiędzy różnymi europejskimi miastami. Tradycja ta miała na celu tak zaprezentowanie różnorodności europejskiego przemysłu gazu płynnego, ale także pomagała podkreślić specyficzne wyzwania i osiągnięcia branży w kraju goszczącym Kongres. 2018 r. był kamieniem milowym dla organizatorów. Przy okazji obchodów 50-lecia Europejskie Stowarzyszenie Gazu Płynnego zmieniło nazwę na „Liquid Gas Europe”. Rebranding odzwierciedlał ewolucję organizacji - od pierwotnej siedziby w Paryżu do obecnej siedziby w Brukseli, i od stowarzyszenia izb krajowych do roli zrzeszającej cały łańcuch dostaw gazu płynnego, w tym przedsiębiorców produkujących wyposażenie dla branży. Mandat LGE obejmuje odtąd także promocję paliw odnawialnych na rynku gazu płynnego.
W ostatnich latach Kongres odbywał się w miastach takich jak Lyon (2024), Rzym(2023), Barcelona (2022), a przed przerwą wywołaną pandemią - w Amsterdamie (2019), Monaco (2018), Lizbonie (2017) czy Florencji (2016).

Kongres składa się z dwóch głównych elementów: konferencji oraz targów gazu płynnego LPG, co stanowi okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń w branży, a także do promowania innowacji oraz najlepszych praktyk w biznesie. Ważną częścią Kongresu są też sesje panelowe – w tym roku poświęcone m.in. dekarbonizacji sektorów transportu i ogrzewania, zastosowania gazu płynnego w przemyśle i rolnictwie, oraz potencjałowi komercjalizacji odnawialnego gazu płynnego – biopropanu oraz bioeteru dimetylowego (DME). Odbędą się takie warsztaty poświęcone nowym regulacjom europejskim oraz najnowszym rozwiązaniom w branży autogazowej.
Kongres w 2025 roku będzie, jak co roku, największą imprezą LPG w Europie. W ostatnim Kongresie w Lyonie (18–20.06.2024) wzięło udział 68 prelegentów, ponad 300 organizacji (firm, stowarzyszeń oraz instytucji publicznych) oraz około 110 sponsorów i wystawców – w sumie około 1500 uczestników i odwiedzających. W Katowicach liczymy na więcej, zwłaszcza na reprezentantów biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej. Na miesiąc przed wydarzeniem pozostały jedynie ostatnie wolne stanowiska targowe.
Energy Everywhere
Hasło tegorocznego Kongresu - Energy Everywhere - stało się ilustracją najważniejszego wyzwania kontynentu. Inspiracją dla tegorocznego Kongresu jest wizja Europy, w której energia jest powszechnie dostępna, niezawodna i zrównoważona. Koncepcja ta zakłada zapewnienie zarówno społecznościom miejskim, jak i wiejskim zasobów energetycznych niezbędnych dla rozwoju i prosperity także w niskoemisyjnej przyszłości. Na obszarach wiejskich, gdzie często brakuje liniowej infrastruktury energetycznej, odnawialne gazy płynne stanowią praktyczne i obiecujące rozwiązanie.
Realizowana przez Liquid Gas Europe kampania Energy Everywhere podkreśla kluczową rolę, jaką odnawialne gazy płynne, takie jak bioLPG, mogą odegrać w transformacji energetycznej kontynentu. Nie tylko stanowią one alternatywę dla konwencjonalnych paliw kopalnych, ale także oferują realistyczną drogę do osiągnięcia europejskich celów w zakresie czystej energii. Odnawialne, niskoemisyjne paliwa są kluczem do transformacji, a gazy płynne oferują rozwiązanie dla trudnych do dekarbonizacji sektorów takich jak ogrzewanie, przygotowanie posiłków i transport, szczególnie na obszarach słabo zurbanizowanych. Mają szczególne znaczenie dla regionów poza zasięgiem sieci gazowniczych i ciepłowniczych.
Europejski Kongres Gazu Płynnego w Katowicach eksponuje potrzebę współpracy międzysektorowej, zauważając rozwijające się technologie, takie jak wodór, magazynowanie energii oraz wychwyt i sekwestracja dwutlenku węgla, jako kluczowe elementy przyszłej strategii energetycznej Europy. Osiągnięcie wizji Energy Everywhere będzie wymagało współpracy między rządami, przemysłem i społecznościami. Krajobraz energetyczny nadal ewoluuje, i konieczne jest przypominanie, że Europa musi być zasilana czystą, przystępną cenowo energią, która dotrze do wszystkich zakątków kontynentu, poprawi jakość życia i zarazem przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Jak zauważa Ewa Gawryś-Osińska, przewodnicząca prezydium Polskiej Organizacji Gazu Płynnego:
Kongres odbywa się w kluczowym momencie dla branży, gdy stawia ona czoła wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, dekarbonizacją i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości.

Patronat honorowy nad Kongresem w Katowicach objęli:
- Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej,
- Minister Przemysłu,
- Marszałek Województwa Śląskiego,
- Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Prezes Urzędu Dozoru Technicznego,
- Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego.
Podczas Kongresu odbędzie się 12 paneli dyskusyjnych i warsztatów, obejmujących kluczowe tematy związane z przyszłością gazów płynnych. Wśród najważniejszych zagadnień pojawią się:
- Rola gazu płynnego w europejskiej transformacji energetycznej – debaty nad sposobami integracji LPG i bioLPG w polityce energetycznej UE.
- Dekarbonizacja transportu – przyszłość autogazu.
- Nowe technologie i innowacje – rozwój niskoemisyjnych paliw gazowych oraz wpływu sztucznej inteligencji na branżę LPG.
- Bezpieczeństwo energetyczne Europy – dostawy gazu płynnego w kontekście zmian geopolitycznych.
Poza powyższymi nie zabraknie ekspertyz dotyczących zarówno trendów rynkowych (Exploring the dynamics of liquid gas markets and trends) czy zawirowań legislacyjnych (2025 State ofthe Union: Policies Impacting Liquid Gases). Aktualny program Kongresu wraz z listą prelegentów można znaleźć na stronie.
Na szczególną uwagę zasługuje panel dyskusyjny pt. Navigating the Liquid Gas Market in Poland and Central Europe, skupiony na wyzwaniach i możliwościach rynku gazu płynnego w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Co istotne, udział w tym panelu będzie otwarty także dla osób uczestniczących w Kongresie na podstawie Visitor Pass, czyli biletu dla odwiedzających, w cenie 30 EUR. Jest to wyjątkowa szansa dla gości zainteresowanych rynkiem regionalnym, by uczestniczyć w dyskusji u boku ekspertów branżowych bez konieczności wykupywania pełnego pakietu konferencyjnego.
W panelu wezmą udział:
- przedstawiciel spółki Orlen Paliwa,
- Paweł Bielski, Polska Izba Gazu Płynnego,
- Janusz Starościk, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych,
- Stanisław Batraczenko, Ukraińskie Stowarzyszenie LPG,
- Svetoslav Benchev, Bułgarskie Stowarzyszenie Ropy i Gazu,
- Szymon Araszkiewicz, e-petrol.pl,
- Moderator: Bartosz Kwiatkowski, POGP.
Wśród pozostałych prelegentów będą m.in.:
- Ewa Abramiuk-Lété (Liquid Gas Europe),
- James Rockall (World Liquid Gas Association),
- Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego),
- Maria Malmkvist (Energigas Sverige),
- Piotr Pietrzak (IBM Poland),
- Cinch Munson (World Liquid Gas Association),
- Marco Seimandi (Westport Fuel Systems),
- Markus Dreier (UGI International),
- Donatella Squellerio (Gaspol),
- Richard Hakeem (Liquid Gas UK),
- Ireneusz Popiół (Chemet),
- Christos Christofides (Veroniki Holding) i wielu innych.
Nie zabraknie okazji do nawiązania kontaktów biznesowych podczas mniej formalnych spotkań: w programie przewidziano koktajl powitalny oraz uroczystą kolację z galą wręczenia nagród (theAWARDS), które stworzą doskonałe warunki do networkingu pomiędzy delegatami.
Rejestracja na kongres cały czas trwa – zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz online. Dostępne są różne opcje udziału dostosowane do potrzeb uczestników. Podstawowa wejściówka Visitor Pass umożliwia udział w wybranych częściach wydarzenia (dostęp do strefy wystawienniczej theARENA, wstęp na warsztaty autogazowe organizowane przez Westport Fuel Systems oraz na wspomniany panel regionalny), natomiast pełny Conference Pass gwarantuje wstęp na wszystkie sesje konferencyjne, warsztaty i wydarzenia towarzyszące, w tym galę theAWARDS. Zachęcamy do wybrania dogodnej dla Was formy uczestnictwa!

Zapraszamy do śledzenia kanałów informacyjnych POGP oraz ELGC, gdzie publikujemy na bieżąco istotne informacje na temat Kongresu.
